en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
 
 
 

Emlak          Otomotiv      Aış-Veriş Yap        Elmatelekom                   Üye Ol

 
DALİN KÖYÜN TARİHİ
2021
dalin köyün tarihi,diroka daline,dalin tarihi,nalin nasıl kuruldu,dalinin ilk sahibi kimdir,

      DALİN KÖYÜ NASIL KURULDU? NASIL BÜYÜDÜ


    Dalin köyünü Namen’ın köyün yukarı kısmında(Teme mahlesinde) yaptığı evle resmen kuruldu. Name  Irak göçmeniydi yerleştiği ilk yer Dalin köyü oldu.

Dalin yüksek bir yerde kuruldu. Çünkü Dalin ticaretçilerin ve kaçakçıların yol üzeriydi. Eşkiya  ve hırsızların dolandığı bir yerdi. Yani her an savaşla karşılaşabilir bir durum vardı. O yüzden Name köyü yüksek bir yerde kurmak zorundaydı. Namen’ın  asıl mesleği hayvancılıktı.

   Namen’ın  Dalin deki ilk yol arkadaşı Bozo oldu . Name hayvancılıkla uğraşırken Bozo avcılık ile uğraşıyordu.  Bozo Midyat bölgesinden gelip gidiyordu. Daha sonra Bozo köydeki caminin yukarısında ev yaparak köyün ikinci evini yaparak köye yerleşti. Numan ile Bozo yer yer zıtlaşsa da hiçbir zaman tarihte bir birini satmamışlar. Daima dış güçlere karşı tek yürek olmuşlar. Böylece Dalin köyü sürekli büyümüştür. Dalin (Kelha Xwiniya) olarak ta isimlendirilmiştir. Çeşitli sebeplerden dolayı yerinden göç edenlere Dalin kucak açmıştır. Şemkecel ailesi Mıkreden gelmiştir. Lewend (hamede) Heverineden gelmiştir. Şindi Mendikaneden gelmiştir. Ramo da Mendikaneden geldiğini söyleniyor. Hıso Numanın yeğeni . Haci ailesi Kartmine bölgesinden gelmiştir.

 1-Name            2-Bozo                 3-Hıso         4-Şemkeçel      5- Lewend        6-Ramo                7-Şindi        8-haci

Köyün gerçek sahibi bu 8 aile (Bavık) olmuştur. Çnkü Dalin toprakları paylaşıldığında bu ailelerin hiçbirinde hiç bir ayrımı yapılmadan paylaşılmıştır.

                                                  Tüm tarihimiz belgelidir


DAHA AYRINTILI BİLGİLER YAKINDA GELİR...

PreviousNext

Sample Picture 2

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

     TÜM 

AİLELERİN

SOYAĞACI 

   YAPILIP

BURDAN 

HERKESE

PAYLAŞIRI

  • Tarih  bilginizi

     bizimle          paylaşın

Teşekkürler

     ENVER AKKURT

Dalin köyün tarihi dalinin kuruluşundan bu yana tek tek belgeli olarak mevcuttur.dalin çok eski bir geçmişe sahiptir..