en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
 
 
 

Emlak          Otomotiv      Aış-Veriş Yap        Elmatelekom                   Üye Ol

 
DALİN ETKİNLİKLERİ
2089
dalin etkinlikleri,dalin köyün etkinlikleri,sivrice köyün etkinlikleri,dalin arefe günü,serziyareta daline,dalin çocukları,dalin çocuk bayramı,
dalin köyün etkinlikleri nam salmış...

OKULUMUZ İÇİN

1-Sodes kapsamında güzel bir kütüphane  yapıldı

2-Avusturalya büyük elçiliğinde çok amaçlıbir salon elde edildi

3-İş adamlarımızdan Altunkaya tarafından okulumuza kalorifer dairesi, kalorifer kazanı, döşemesini ve işciliğini karşılamıştır.BAYRAMLARIMIZ NASIL OLUYOR  ?

Bayramdan önceki günü herkes köy mezarlığına gider Yasin ve Dualar okunur. Mezarlıkta şeker dağıtılır. Bayramdan daha heyecanlı bir gün.

BAYRAMIN 1.GÜNÜ 

Bayram namazı için erkekler camiye gider bayram namazını kılarlar. Namazdan sonra herkes camide sıraya girer bütün köylüler bayramlaşır. Sonra köy imamı ile beraber bütün erkekler mezarlığa gider, Mezarlık girişinde imam Yasin okur herkes dinler. Yasin bittikten sonra herkes dağılır her kes akraba komşu ve köylülerin bayramını kutlar. Bu arada kadınlarda evde bayram hazırlığını yapar. Genelde erkekler öğlenden önce, kadınlar öğlenden sonra gezer çocuklar için zaten bayram Bazı evlere iki kes bile giderler nasıl olsa bayram.  

PreviousNext

Sample Picture 2

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

 
 

Dalin çocuk coşkusu(serzîyaret)

Dalin de bayram nasıl olur

Dalin Düğünleri

Dalin düğünleri çok güzel oluyorlar özelikle meşhur dalin Raksı oynandığı zaman .

Eskide Dalin düğünleri bir hafta sürerdi.Ancak son dönemlerde bu iki güne inmiştir.

KINA GÜNÜ

Genelde köy okulunda yapılıyor .Düğn günleri gece saat 00:00 'ye kadar sürer

kına günü kına yakılır ve oyunlar oynanır

DÜĞÜN GÜNÜ

Gelin hazırlıkları yapılır. Köy okulunda halaylar çekilir. Öğlen vakitlerinde Taazi evinde mevlit verilir.Gelin ve damat gelir ve akşama kadar halaylar çekilir.

Dalin oyunları:Rakıs,Delilo,Şemame,Hopgurka,memlakene...

Daln düğünlerinde

  • Başlık parası yoktur
  • Gelin güvencesi için geline belli miktarda altın istenir
  • Dalinden gelin çıktığında kahre xorta(gençlerin kuzusu) vardı.Damat tarafı bunu gençlere verir.
  • Dalinden gelin çıkarken dalin çoçukları yolu keser ve damat tarafından xelat(zarflar içinde küçük küçük paralar konulur ve çocuklara verilir)alırlar
  • Ancak dalin çocukların çoşkusunu hiç birşeyle değiştiremeyen dalin halkı daline gelin getirdiklerinde de aynı şekilde çoçuklara xelat verilir çocuklar yine yolu keser :)